Co można zrobić z papieru?

Jest leciutki, ekologiczny, wodoodporny, wytrzymały i z wyglądu przypomina papier. Szyje się jednakże z niego ubrania a także dodatki. Cóż to jest Tyvek, do czegoż się go stosuje i dlaczego jest taki fajny? Brzmi niewyobrażalnie. Czy ktoś wyobraża sobie buty z papieru czy też sukienkę? Raczej podchodzimy do owego pomysłu sceptycznie, ale znany jest nam niesamowity papier Tyvek. Co więcej – ponoć większą część z nas zetknęła się z papierem Tyvek.

Jesteśmy w stanie zobaczyć, z czego są wykonane metki przyszyte do odzieży, jaką nosimy, a może byliście na festiwalu i otrzymaliście opaski tyvek? Tyvek to sztuczny produkt, wykorzystywany najczęściej w USA do oklejania budowanych z drewna domów; wyróżnia się tym, że "oddycha" - przepuszcza parę wodną, lecz wody w formie ciekłej już nie. Z pozoru wygląda jak biała, pognieciona a także wymięta kartka papieru. W istocie to niebywale wytrzymały, wodoodporny materiał, taki który w 100% udaje się poddać recyklingowi.

Potrafilibyśmy na nim wykonywać nadruki, moglibyśmy go sklejać a ponadto zszywać. A po tych wszystkich operacjach jeszcze wyprać w pralce. I wcale nie musimy prasować! Ta oddychająca tkanina stała się inspiracją dla paru rodzimych przedsiębiorstw odzieżowych. Produkt z powodzeniem może być użyty do wytworzenia rozmaitych przedmiotów np. koszule, parki, kurtki-wiatrówki, sukienki, a dzięki jego delikatnej oraz lekkiej strukturze ubraniom można nadać wyjątkowy charakter „gniotąc” go wedle naszego uznania.

Z Tyveku powstają kurtki przeciwdeszczowe, t-shirty, buty, sukcesywnie nadaje się też do produkcji lamp, zasłon prysznicowych, mebli, pokrowców na samochody czy też motocykle, toreb, opasek na koncerty, itp. Jego korzyści to unikatowy wygląd, jest przychylny dla środowiska, odporny na przedarcie, gnicie oraz na starzenie, a także niepylący, wtórnie przetwarzalny oraz jest długowieczny.

Dodano 2016-01-18
Kategoria: Galanteria